Ribda, Gondal, Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAJCG6496L1ZY
Call 08043836461 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Snack Type | All Namkeen |
| Snacks Type | All Namkeen |
| Machine Type | Sev Making |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Material To Be Extruded | Gram Flour |
| Heating Type | Gas |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Fryer Type | Batch |
| Power Consumption | 2 hp |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 110 cm |
| Width | 164 cm |
| Hight | 175 cm |
| Air pressure | 1 cfm @ 6 kg pressure |
| Bowl Diameter | 39 Inch |
| Oil Capacity | 60 to 100 litre |
| Electric Parts | L&T Or Schneider Electric Or Siemens |
| Drive | VFD Drive Made by Japan |
USED FOR - NYLON SEV, BHAVNAGARI GATHIYA, PAPDI, CHAMPAKALI GATHIYA, RATLAMI SEV, OMPUDI, BHUJIYA SEV, FULVADI ETC.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type Of Namkeen | Namkeen Mixture |
| Machine Type | Automatic |
| Heating Type | Gas |
| Power Source | Gas |
| Production Capacity | 50 kg per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Power Consumption | 1.0 hp |
| Brand | GIRNAR |
| Voltage | 220-240 V |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Bowl Capacity | 15 to 60 Litre |
| Weight | 200 Kg. |
| Motor | Bonfiglioli |
| Electrical Parts | L&T Or Schneider Electric Or Siemens |
| Mounted | Castor Wheel |
| Bowl Diameter | 30 Inch |
USED FOR - NYLON SEV, BHAVNAGARI GATHIYA, PAPDI, CHAMPAKALI GATHIYA, RATLAMI SEV, OMPUDI, BHUJIYA SEV, FULVADI ETC.
Additional Information:
View Complete details