Ribda, Gondal, Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAJCG6496L1ZY
Call 08043836461 73% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 8000 pcs/hr |
| Capacity | 3000 Pcs/Hr |
| Product Weight Range | 1-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 0.5 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Machine Body Material | SS |
| Suitable Products | Peda |
| Machine Type | Floor Model |
| Country Of Origin | Made In India |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 0.05 kW |
| Max. Peda Weight | 100 gm |
| Machine Net Weight | 62 kg approx. |
| Length | 100 cm |
| Width | 39 cm |
| Height | 117 cm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 4000 pcs/hour |
| Production Capacity(Kg/Day) | 1000 |
| Motor Power | 1 HP |
| Laddu Weight | 40 g |
| Capacity | 3000 Piece/hour |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Body Material | SS 304 |
| Machine Body Material | SS304 |
| Suitable For | Coconut Laddu, Millet Laddu, Besan Laddu, Rava Laddu, Dry Fruit Laddu, Motichoor Laddu |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Electric Motor | BONFIGLIOLI |
| Material Grade | SS304 |
| Electical Parts | L&T OR SCHNEIDER OR SIMENS |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 3000 pcs/hr |
| Capacity | 3000 Pcs/Hr |
| Product Weight Range | 10-60 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Food Industry |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 V |
| Suitable Products | Peda |
| Machine Type | Floor Model |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 8000 pcs/hr |
| Capacity | 10000 Kg/Day |
| Product Weight Range | 1-100 g |
| Heating Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Suitable Products | Laddu, Mix Products, Peda |
| Machine Type | Floor Model |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 3000 pcs/hr |
| Capacity | 3000 Pcs/Hr |
| Product Weight Range | 10-60 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Food Industry |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 V |
| Suitable Products | Peda |
| Machine Type | Floor Model |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity | 4000 pcs/hour |
| Production Capacity(Kg/Day) | 1000 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Laddu Weight | 50 g |
| Capacity | 3000 Pieces/h |
| Sweet Name | Laddu |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Body Material | SS 304 |
| Design Type | Standard |
| Machine Body Material | SS304 |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Electric Motor | BONFIGLIOLI |
| Material Grade | SS304 |
| Electical Parts | L&T OR SCHNEIDER OR SIMENS |
| Output Range | 3000 LADDU PER HOUR |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity | Max. 100 kg per day |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Laddu Weight | 50 g |
| Sweet Name | Laddu |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | SS 304 |
| Design Type | Standard |
| Machine Body Material | SS304 |
| Electric Motor | Bonfiglioli |
| Noise Level | Silent |
| Country of Origin | Made in India |
| Size Adjustable | Max. 60 gm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 10000 pcs/hr |
| Heating Source | Electric |
| Ball Size Range | 1-100 g |
| Production Capacity(Kg/Day) | 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Capacity | 10,000 pieces per hour |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Machine Body Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Size Adjustable | 120 gm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Automation Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity | 4000 pcs/hour |
| Production Capacity(Kg/Day) | 1000 |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Laddu Weight | 50 g |
| Capacity | 3000 Pieces/h |
| Sweet Name | Laddu |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | SS 304 |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 8000 pcs/hr |
| Capacity | 10,000 pieces per hour |
| Product Weight Range | 1-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Food Industry |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50 kg/Batch |
| Heating Source | Gas (LPG) |
| Machine Type | Tilting |
| Body Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2 HP |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| Design Type | Standard |
| Machine Body Material | SS304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Electric Motor | BONFIGLIOLI |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 350 kg |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | GFM |
| I Deal In | New Only |
| Electical Parts | L&T OR SCHNEIDER OR SIMENS |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 1.5 kW |
| Height | 120 cm |
| Width | 115 cm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Capacity | 1000 Kg/Day |
| Heating Source | Gas |
| Design Type | Tilting |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Sweet Name | Peda |
| Voltage | 220 Volt |
| Machine Body Material | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 220 Volt |
| Driven Type | VFD Drive made japan |
| Electric Motor | BONFIGLIOLI |
| Weight | 130 Kg. |
| Material Grade | SS 304 |
| Mounting Type | Tilting |
| I Deal In | New Only |
| Electical Parts | L&T OR SCHNEIDER ELECTRIC |
Additional Information:
View Complete details